Czy karmienie naszego pupila domowym jedzeniem to dobry pomysł?

 

Tęskny wzrok, który pada na nas za każdym razem, gdy zaczynamy spożywać posiłek - któż z nas chociaż raz nie spotkał się z taką reakcją pupila? Pierwszy odruch to oczywiście chęć podzielenia się smakołykiem ze zwierzakiem. Pamiętajmy jednak, że ten przyjazny gest nie zawsze wyjdzie na zdrowie psu lub kotu.

 

Domowe jedzenie, czyli jakie?

 

Na samym początku warto sprecyzować, co się kryje pod tym terminem. Niektóre osoby decydują się od podstaw przygotowywać jedzenie dla pupila. Konstruują je z myślą o zwierzaku. W ten sposób mogą np. z łatwością uniknąć konkretnego alergenu lub innego składnika, na który podopieczny nie reaguje zbyt dobrze. Zaletą takiego jedzenia jest to, że sami kontrolujemy skład, a to oznacza, że nie znajdą się tam żadne sztuczne dodatki. Trzeba jednak zaznaczyć, że decydując się na takie rozwiązanie, konieczne będzie wdrożenie się w tematykę. Musimy dowiedzieć się jakich składników odżywczych potrzebuje zwierzak oraz w jaki sposób obrabiać konkretne produkty. Nieoceniona będzie przy tym pomoc weterynarza.

 

Niestety dla wielu osób karmienie zwierzaka domowym jedzeniem oznacza po prostu... częstowani go tym, co spożywają ludzie. Nie zapominajmy, że zwierzę ma inne potrzeby niż my, i że nie będziemy w stanie świadomie konstruować jego diety, karmiąc go jedynie resztkami z naszego stołu.

 

Karmienie psa

Gotowe rozwiązania czy pożywienie przygotowane w domu?

 

Warto zaznaczyć, że zwierzak może cieszyć się świetnym zdrowiem i kondycją, nawet jeśli będziemy go karmić jedynie kupnymi produktami, o ile zadbamy o dobre zbilansowanie diety. Podobnie jest z rozwiązaniami domowymi - mogą negatywnie wpłynąć na kondycję zwierzaka, jeśli w pokarmie wylądują przypadkowe składniki. Jak widać, każda z tych dwóch metod może być i dobra, i zła. Wiele zależy od naszego nastawienia, gotowości do przyswajania informacji na temat żywienia zwierzęcia oraz od kontrolowania wielkości porcji.

 

Nie ważne, które rozwiązanie wybierzemy, nie działajmy na własną rękę. O pomoc możemy poprosić wcześniej wspomnianego lekarza weterynarii. Cenną wiedzę możemy zdobyć również z wartościowych stron internetowych oraz z grup, które zrzeszają fanów futrzaków i sierściuchów. Tutaj jednak warto uważać i dobrze weryfikować fakty.

 

Świadome żywienie zwierzaka niesie za sobą wiele korzyści. Pupil będzie cieszył się lepszym samopoczuciem, obniżymy ryzyko schorzeń i poważniejszych chorób, a jego sierść będzie prezentowała się zdrowo. Warto więc poświęcić na te kwestie trochę czasu i współpracować przy doborze pokarmu z profesjonalistami.